Zvieratá, vtáci

Včelárikovia na Sandbergu 2021 III.
29. mája 2021

Po tretíkrát zavítame na Sandberg, opäť fotografovať včelárikov. Niečo nové? Ale áno. Z Olympusu som dostal na otestovanie vyhľadávanú novinku, objektív M.Zuiko 150-400/4,5 IS PRO.  Rozsah objektívu je ekvivalentom 300-800 mm. Naviac má zabudovaný 1,25x telekonvertor, s ním sa dostanete na ekvivalent 1000 mm. Telekonvertor sa ľahko ovláda páčkou, ergonomicky umiestnenej  tak, aby ste ho ľahko nahmatali a nemuseli dávať ruku dole z gripu fotoaparátu...

Včelárikovia na Sandbergu 2021 II.
27. mája 2021

Na Sandberg za včelárikmi chodím s Olympusom, ktorý vďaka dvojnásobnému faktoru orezu, má lepšie priblíženie ako fotoaparáty s väčším snímačom. Dostať sa na 1200 mm nie je s fullframom nič jednoduché. Ste radi, ak sa dostanete na 500-600 mm. To je oproti 1200 mm len štvrtinové priblíženie (fotografia má dva rozmery). Na Sandbergu nemáte šancu nafotiť s 500-600 mm včelárika na celý formát záberu. 

Včelárikovia na Sandbergu 2021 I.
26. mája 2021

V pondelok doobeda bolo na Sandbergu len málo ľudí a ani príliš nevyrušovali. Až na jednu postaršiu pani fotografku. Prišla krátko po mne. Ležal som na zemi, aby som sa nepozorovane priplížil na najlepšie miesto. Ona prišla ako veľká voda a rozložila si statív, asi meter odo mňa. Snažil som sa jej vysvetliť, že takto nám pred objektívy žiadny včelárikovia nepriletia. Húdla si ale svoje, že už ich fotila a určite aj priletia. Aj prileteli, ale čakan...

Lockdown vo Vrakunskom lesoparku
2. februára 2021

Z Dolných Honov, kde bývam, je to kúsok do Vrakune (rozhodne v hraniciach okresu). Vrakuňou preteká Malý Dunaja. Pri modrom moste, ktorý je vstupnou bránou do Vrakunského lesoparku, žije množstvo vodného vtáctva, ale aj bobry a veveričky. Vtáctva je tu hojne, pretože ich ľudia kŕmia. Najviac je tu čajok a kačíc. Túto zimu je tu aj párik labutí a párik madarínskych kačičiek. Pomerne často vídavam aj kormoránov a výnimočne aj rybárika.

Včelárikovia na Sandbergu
19. decembra 2020

Niekoľko kolónií včelárikov hniezdi na Sandbergu, ktorý je súčasťou Devínskej Kobyly. Domov si našli v dierach pieskovcovej steny, ktorá je pozostatkom treťohorného mora. Lokalita je známa svojou faunou i flórou a výskytom skamenelín. Je odtiaľ krásny výhľad na povodie rieky Moravy s hradom Devín a zámkom Hof, ktorý sa nachádza v neďalekom Rakúsku.

Tieto stránky používajú cookies. Cookie Policy

Content is protected. Right-click function is disabled.