Pred Coronou sa pravidelne v Bratislave konalo každý rok niekoľko historických akcii. Stredovek pri Dunaji, Oslobodili sme sa, Rytieri na Devíne, Korunovačné slávnosti… Chodil som aj na Rotenstein, ktorý sa konal na hrade Červený kameň, neskôr v Holíči. Je to príležitosť nafotiť niečo zaujímavé, ľudí, ktorý su takmer fanaticky do histórie. Zaujímaví ľudia, historické kostýmy, zbrane, bitky… Nafotil som takých akcii neúrekom. Bavili ma, ale hlavne som potreboval fotky do svojich článkov a recenzií. Pre čitateľov bolo vždy zaujímavejšie si pozerať zaujímavé fotky, ako nejaké “cvaky” z mesta. Začiatky neboli jednoduché, bol som jedným z množstva amatérskych fotografov, ktorý takéto podujatia fotografujú. V začiatkoch mi veľmi pomohol tablet a Facebook. Ak som chcel niekoho presvedčiť, že nie som len ďalší otravný amatér, musel som predviesť, čo dokážem. Na to bol tablet ideálny. Predviedol som svoje fotky z predchádzajúcich akcii a účastníci historických akcii mi vďačne vychádzali v ústrety. Možno aj preto, že som to nebral ako dokument, ale skôr ako fotografovanie portrétov.
Poznám aj veľa profesionálnych fotografov, ktorí nevedia komunikovať. AK chcete mať lepšie fotografie, musíte vedieť komunikovať. Vytvoriť si vzťah k historickým skupinám môže trvať kratšie i dlhšie. Spomínam si, ako ma Poliaci nechceli pustiť do svoju tábora, že nie som v historickom oblečení. “Čo vám šibe, ja som fotograf!” Po akcii sa ale na Facebooku hlásili o priateľstvo ako diví.
Účastníkov akcii presvedčia fotografie, ktoré zverejníte na Facebooku. Ak sú dobré, máte dvere dokorán otvorené. V priebehu rokov som sa s mnohými aj skamarátil. Dnes nemám problém sa dohodnúť s niekym na súkromnom fotení. Je to obojstranná spolupráca, ja poskytnem svoje fotografické znalosti, druhá strana samu seba.

Buďte asertívni

Aby ste mohli historické akcie fotografovať, dobre, musíte mať k histórii kladný vzťah. Bez asertivity ale budete len vzdialený pozorovateľ. Nebojte sa poprosiť účastníkov týchto akcii, či by vám nezápozovali. Niektorí sú už z toho unavení a musíte ich presvedčiť svojou prácou. Mňa chvalabohu poznajú takmer všetci. Prácu mám o to ľahšiu. Ak sa vypracujete a zoznámite sa usporiadateľmi, budete mať možnosť fotografovať aj to, čo iní nemôžu.

Bezpečnosť

Na historických podujatiach sa často konajú rekonštrukcie bitiek a súbojov. Používajú sa sečné, bodné i strelné zbrane. Ak sú aktérmi aj zvieratá, môžu vzniknúť aj nebezpečné situácie. Neriskujte kvôli záberom. Riaďte sa pokynmi usporiadateľov.
Vzhľadom na môj vzťah s historickými skupinami mávam privilégium fotografovať aj odtiaľ, kam vás nepustia. Potom je na mne aby som zvážil riziko. Nie som šialenec a nechcem sa nechať udupať koňom, či stáť nebezpečne blízko dela.

Čím fotografujem

Historické a kultúrne podujatia sú pre mňa príležitosťou otestovať novú techniku, ktorú dostávam na testovanie. Jeden týždeň fotím jednou značkou a druhý už inou. Zameriávam sa na detaily a portréty, preto najčastejšie používam teleobjektív a portétny objektív. Širokouhlý objektív používam zriedkavejšie, tam kde potrebujem fotografovať reportážnym štýlom, napríklad pri korunovačnom sprievode.
Niekedy, keď mám čas a aj aktéri, experimentujem s bleskami. Väčšinou ale pracujem s prirodzeným svetlom. Snažím sa nájsť miesto so zaujímavým svetlom a ak sa dá, fotografovať tam.