Infrafotografiu možno charakterizovať ako fotografiu exponovanú prevažne svetlom, s vlnovou dĺžkou nad 700 nm. Je to možné dosiahnuť použitím fotoaparátu citlivého na infrasvetlo a zamedzením prepúšťania viditeľného svetla pomocou špeciálneho filtra. Potrebné je zamedziť dopadu viditeľnej zložky svetelného spektra a preto je nutné použiť tzv. infračervený filter.
Infrafotografia je technický žáner fotografie, nie je to teda žáner ako krajina, architektúra, portrét a podobne. Infrafotografie vznikajú s použitím špeciálnej techniky. Štandardne fotíme s využitím viditeľného spektra svetla. V infrafotografii využívame jeho neviditeľnú zložku. My ju nevidíme, ale snímače fotoaparátov sú na ňu citlivé a dokážu ju využiť pri expozícii. Fotoaparáty sú na infračervenú časť spektra citlivé len málo, pretože pred každým snímačom je filter, ktorý zabraňuje väčšine IR a UV spektra preniknúť na snímač. Ak by tam filter nebol, snímač by využíval širokú časť svetelného spektra, oveľa širšiu, akú vidí ľudské oko. Fotografie z takéhoto snímača majú špecifickú farebnosť, výrazne posunutú do červených a oranžových odtieňov. Infrafotografia rozhodne nie je snímanie teploty objektov, či nočné videnie.
Infrafotografia je zaujímavá svojim charakteristickým vzhľadom. Venuje sa jej málo fotografov a tak je to cesta, ako sa odlíšiť od priemeru. Najčastejším motívom infrafotografií sú krajina a mestská scenéria. Každý skúsený fotograf vie, že najlepšie je fotografovať počas zlatej a modrej hodinky. To sú max 2 hodinky počas dňa. Keď je krásny slnečný deň, je fotograf väčšinou bez práce. Slnko vysoko na oblohe je pre fotenie krajiny nevhodné. Ale len keď nemáte infrafotoaparát, ten obedňajšie slnko miluje. Upravený fotoaparát tak významne rozširuje čas, kedy môže fotograf pracovať, vypĺňa medzeru medzi rannou a večernou zlatou hodinkou.
Fotoaparát upravený pre infrafotografiu
Ak to s infrafotografiou myslíte aspoň trochu vážne, zabudnite na bežné fotoaparáty. Fotiť s nimi je skôr trápenie a výsledok je neistý. Kúpte si, alebo si nechajte upraviť, fotoaparát špeciálne pre infrafotografiu. Najlepšie sa na to hodia staršie fotoaparáty, ktoré nie sú drahé a pre bežné fotenie sú už mierne zastaralé. Nemá však zmysel kupovať, či upravovať veľmi staré fotoaparáty s nízkym rozlíšením, či menej kvalitným snímačom. Dosť dôležitý je čo najväčší dynamický rozsah, pretože infrafotografia je charakteristická vysokým kontrastom.
Ja som vystriedal niekoľko upravených fotoaparátov. Canon Powershot G9, Sony NEX-5, Nikon D3100, Olympus PEN E-PL6 a teraz používam Olympus OM-D E-M10 Mark II s 720 nm infrafiltrom. Fotoaparáty mi upravuje Dušan Veselý. Má výborné ceny a dáva si záležať na čistote. Olympus OM-D E-M10 Mark II je bezzrkadlovka, čo je najvhodnejší typ fotoaparátu pre infrafotografiu. V hľadáčiku a na displeji vidím už spracovaný obraz, vďaka čomu vidím, čo sa oplatí fotografovať. Plusom je zabudovaná stabilizácia snímača.