Dovozca produktov značky Kingstone ma oslovil, či by som neurobil recenziu januárovej novinky, dokovacej stanice Kingston Workflow Station. Zaujala ma už v januári, keď som dostal tlačovú správu a tak som sa na test tešil. Recenzia je publikovaná na ephoto.sk. Rozhodol som sa, že časť z nej zverejním aj na mojej stránke. Kingston Workflow Station sa totiž stala trvalou súčasťou môjho počítačového príslušenstva.
Od prvého dňa mi výborne slúži. Aktuálne je pripojená k počítaču Mac Mini, na ktorý mám pripojených niekoľko externých diskov. Voľné som mal dva konektory, jeden USB-A a jeden USB-C. USB-A som využíval tak, že som mal do neho pripojený predĺžovací kábel a striedavo k počítaču pripájal čítačku kariet, USB kľúče, prípadne fotoaparát. Až pri testovaní dokovacej stanice som zistil, akú pomalú čítačku som používal. O tom ale neskôr.
Kingston Workflow Station systém
Kingston Workflow Station je modulárna dokovacia stanica, ktorá môže vyriešiť veľa problémov s nedostatkom konektorov a aj s optimalizáciou workflov, pri prepájaní zariadení a práci s pamäťovými kartami. Je to stolné zariadenie, ktoré sa k počítaču pripojí pomocou USB-C kábla (USB 3.2 Gen 2) a má samostatné napájanie. Vďaka tomu dokáže nabíjať notebook a zároveň plniť funkciu docku. Dokovacia stanica má 4 kolísky, v každej je USB-C konektor, pomocou ktorého sa prepája s modulmi. Modul sa jednoducho zasunie do kolísky a je to. Ide to ľahko. V cene stanice je len USB miniHub, ostatné moduly si dokupujete podľa potreby.
Zatiaľ sú v ponuke tri moduly. Každý funguje aj samostatne a je k nemu krátky USB-C kábel. So sebou si tak môžete zobrať čítačku kariet, alebo USB rozbočovač s USB-A a USB-C. Moduly využívajú pripojenie USB 3.2 Gen 1. Ak je niektorý modul aktívny (je v ňom karta, kľúč, či k nemu pripojené nejaké zariadenie), signalizuje to modrá dióda.
Prvý modul USB miniHub je USB-A, USB-C, dodávaný spolu so stanicou. Je to USB rozbočovač s jedným USB-A a jedným USB-C konektorom. Hneď som využil jeho USB-C port pre pripojenie fotoaparátu, ten sa po pripojení aj nabíja.
Druhý modul Workflow SD Reader je dvojslotová čítačka kariet SD podporuje UHS-II SD karty a spätne aj UHS-I. Dva sloty využijete, ak napr. pracujete s dvomi zariadeniami (fotoaparátmi, kamerami), alebo používate zariadenie s dvomi slotmi a využívate dvojkartové workflow. Napr. na jednej karte máte uložené fotografie a na druhej videa. Môžete sťahovať dáta z obidvoch kariet, na rozdielne disky, do rôznych podadresárov, alebo importovať do rôznych programov. Workflow SD Reader si môžete zobrať na cesty, ako samostatnú rýchlu čítačku kariet. To využijem na cestách spolu s mojím novým Macbookom Air M1.
V rámci testovania som odskúšal rýchlosť čítania a zápisu s vysokorýchlostnou kartou Kingstone Canvas React Plus SD XC, je typu UHS-II V90 class 10. Ak porovnám moje pôvodné workflows obyčajnou čítačkou Sandisk a mojou najrýchlejšou kartou, je riešenie od Kingstone neporovnateľne rýchlejšie. Rýchlosť zápisu je viac ako 10-násobná a čítania až 20-násobná.
Vľavo rýchlosť karty Panasonic vloženej do USB 2 čítačky Sandisk, vpravo do Workflow SD Reader/Kingston Workflow Station. Rozdiel v rýchlosti je priepastný.
Tretím modulom je Workflow microSD Reader, duálna čítačka microSD kariet. Tento typ kariet nepoužívam. Tieto karty sa používajú nielen v telefónoch, ale sú prakticky štandardom v dronoch a aj v rôznych zvukových/hudobných zariadeniach. Čítačka podporuje UHS-II microSD karty a spätne aj UHS-I. Tiež je možné ju používať samostatne.
Už po niekoľko dňoch môžem povedať, že Kingston Workflow Station funguje výborne. Presviedčam sa o tom niekoľkokrát za deň. Takže to nie je príslušenstvo, ktoré by som využíval len sporadicky. Cena nie je najnižšia, ale je to kvalitné a funkčné príslušenstvo pre užívateľa, ktorý pracuje s počítačom denne. Dúfam, že postupne budú pribúdať ďalšie moduly, osobne by som prijal modul s čítačkou kariet CFexpress a moduly SSD diskov s rôznou kapacitou. Možno aj nejakú powerbanku, ktorú by ste po akcii zasunuli do docku a nabili.