Kedysi som bol strobista, fotograf, ktorý využíva malé externé blesky pre fotenie v ateliérovom štýle. S kamarátmi sme vymýšľali experimenty. Osvetlil som napríklad maják v Podersdorfe. Posledné roky ale blesky nepoužívam. Strobist fotenie už ma nebaví a kvôli zlému svetlu blesk nepotrebujem. Technika sa zlepšila a ja som si zadovážil vysoksvetelné objektívy. Dnes fotografujem bez blesku tam, kde by som si to kedysi nikdy nedovolil. Ak potrebujem svetlo, tak preferujem LED trvalé svetlá. 

V Júni som sa stal “profesionálnym” fotografom na voľnej nohe. Už nefotím len to čo ma baví, ale aj to čo si želá klient. Použitiu bleskov sa nevyhnem. Nechcem ale obyčajný systémový blesk nasadený na fotoaparáte. Chcem niečo pre kreatívne svietenie. Trendom posledných rokov sú štúdiové blesky s batériou, ktoré môžete používať v exteriéry. Už to nie sú hlúpe manuálne blesky, podporujú TTL, HSS, rádiové ovládanie. Niektoré sa dajú nastavovať aj z mobilu.

Už dlhšie sa mi páčia blesky Godox. Najmä nové kompaktné modely AD100Pro a  AD300Pro. Napokon som sa ale rozhodol pre väčší a výkonnejší model AD400Pro, ku ktorému som dokúpil softbox, reflektor s filtrami, snoot a klapky. Keďže používam techniku Olympus a Sony, kúpil som dva rádiové ovládače s podporou TTL a HSS. Neskôr plánujem dokúpiť aj kompaktný AD300Pro, uvidím podľa neskorších potrieb. 

Godox AD400Pro

Štúdiový blesk s vymeniteľným akumulátorom. Výkon 400Ws, podpora TTL a HSS, 30W LED pilotné svetlo. Možnosť používať v interiéri aj exteriéri.

https://www.mini-max.sk/blesky/blesky-godox/ad400pro/godox-ad400pro-ttl-hss-bateriovy-blesk-400ws

Godox BD-10 

Klapky s farebnými filtrami a voštinou. 

https://www.mini-max.sk/blesky/blesky-godox/ad300pro/godox-bd-10-klapky-s-farebnymi-filtrami-a-vostinou

Godox AD-R14

Menší reflektor s voštinou a filtrami.

https://www.mini-max.sk/studio-technika/reflektory/godox-ad-r14-reflektor-s-vostinou-a-filtrami-bajonet-godox

Godox AD-S85S 

Kruhový softbox s priemerom 85 cm. Vďaka dáždnikovej konštrukcii a bajonetu Godox je ľahko použiteľný. To je jeden z dôvodov prečo som sa rozhodol pre AD400Pro.

https://www.mini-max.sk/blesky/blesky-godox/godox-prislusenstvo/godox-ad-s85s-softbox-pre-blesky-ad300pro-ad400pro-godox-mount

Godox XPRO

Rádiový ovládač s veľkým displejom. Vyrába sa vo verziách pre fotoaparáty Canon, Nikon, Olympus/Panasonic, Sony a Fujifilm. Podporuje TTL a HSS.

https://www.mini-max.sk/blesky/blesky-godox/x1-xpro-odpalovace/godox-xpro-o-pre-olympus-panasonic-riadiaca-jednotka-vysielac

https://www.mini-max.sk/blesky/blesky-godox/x1-xpro-odpalovace/godox-xpro-s-pre-sony-riadiaca-jednotka-vysielac