Na Facebooku som zverejnil výzvu, že potrebujem otestovať novú techniku. Som rád, že sa mi ozvali dámy, ktoré akoby prišli z inej doby. Speváčka Janka Dekanková a jej kamarátky. Fotografoval som podvečer pri zamračenej oblohe, aspoň nebol problém s tvrdými tieňmi.  Mesto bolo plné ľudí a ja som musel zvoliť lokáciu, kde je ich pomenej. Prakticky stávkou na istotu je Kapitulská ulica, kde ale v poslednom čase zavadzajú automobily. Nejako som si ale poradil. Zmena uhla záberu, malá hĺbka ostrosti. Fotografovali sme aj na Rudnayovom námestí. To je čerstvo zrekonštruované.

Sony A1 dokáže snímať frekvenciou až 20 obr./s., a to má 50 Mpx. o som vyžil pri pohybových záberoch. Dobre fungujúca detekcia tváre a očí mení spôsob akým fotografujem. V minulosti by som určite nepoužíval pri fotení portrétov AF-C zaostrovanie. Tak ako sa vyvíja technika, mení sa aj spôsob, akým s ňou fotograf pracuje. Konečne sa prejavil aj bokeh drahých vysokosvetelných objektívov.

Sony A1 je príšerne drahý fotoaparát. Je to spôsobené použitím drahého vrstveného snímača, veľkej operačnej pamäte, najúžasnejším hľadáčikom. Fotoaparát má ale aj svoje chyby, napríklad menej citlivý AF. Displej je len výklopný, nie otočný. Ale aj tak je to najlepšie Sony , aké som mal v rukách. Ak by som mal naň peniaze, pre moje potreby, by som skôr zvolil Sony A9 II a k nemu možno A7R IV pre fotografovanie v vysokom rozlíšení. Dúfam ale, že technológie z A1 sa postupne objavia v nových nižších modeloch. 

Vo výbave sú vždy najdôležitejšie objektívy. Mojím číslom 1 navždy zostane Nikkor AF-S 200/2G VR. Musel som ho predať, pretože ho neudržal FTZ adaptér. Má prísť nový, ktorý ma uniesť aj ťažké objektívy, ale pre mňa neskoro. Nikon som kompletne predal. Hľadá objektív, ktorý by sa mu čo najviac priblížil. Zdá sa, že by ním mohol byť Sony FE 135/1,8 FM. Zvažoval som aj Sigmu 105/1,4, ale tá parametrovo nie je ďaleko od FE 85/1,4 GM, ktorý mám. Dúfam, že raz v budúcnosti Sigma urobí aj vysokosvetelnú pevnú dvestovku. Už sa o nej šušká. 

Napokon som fotografoval s Sony A1, FE 50/1,2 GM, FE 135/1,8 GM. Fotografie som upravoval v Lightroome Classic CC. Použil som aj presety. Niektoré fotografie som štylizoval do jesenných farieb, iné do vintage. Čiernobiele sú mierne tónované.

Veľká vďaka Janke, Miri a Stanke.