OM-5 je len druhým fotoaparátom značky OM System, ktorá prebrala fotodivíziu Olympusu. Mesiace pred predstavením sa objavovali informácie na rumor stránkach. Mali pravdu, alebo sa mýlili?
Už niekoľko mesiacov rumor stránky písali o tom, aké parametre bude mať nový fotoaparát OM-5, pokračovateľ radu OM-D E-M5. Male to byť odlahčená OM-1, skutočnosť je ale úplne inde. Miesto predstavenia kompletne novo navrhnutej novinky tu máme začiatok fáze rebrandingu. Ten je pochopiteľný, nová firma chce, aby jej výrobky niesli jej meno, hoci ich vyvinul ešte Olympus. Prvým rebrandovaným produktom je Olympus OM-D E-M5 Mark III. Nebojte sa, nejde len o zmenu mena a označenia. Máme tu aj niekoľko zaujímavých vylepšení.
Toto nie je recenzia, ale len predstavenie fotoaparátu, ktorý som mohol cez víkend otestovať.
Predstavenie
OM-5 je Micro 4/3 bezzrkadlovka strednej triedy, veľmi dobre vybavená, využívajúca hardvérové i softvérové prvky z vyšších modelov. Postavená je na základoch Olympusu OM-D E-M5 Mark III. Telo je rovnaké, i mechanické ovládacie prvky. Používa rovnakú batériu i prídavný ergonomický grip. Rovnaká je väčšina hardvéru. Prístroj spĺňa certifikáciu IP53, je utesnený proti prachu a vode, naviac je mrazuvzdorný do -10°C.
Snímač pochádza z predchodcu, ale je doplnený o výkonnejší procesor TruePic IX, ktorý poznáme napr. z modelu OM-D E-M1 Mark III. Vylepšená je stabilizácia obrazu, ktorá má účinnosť až 7,5EV (v režime Sync IS). Vylepšené je aj odstraňovanie prachu zo snímača.
Vďaka výkonnejšiemu procesoru má novinka niekoľko vylepšení, niektoré pochádzajú dokonca z najvyšších modelov. Sú to 50 Mpx režim Hi-Res z ruky, Live ND, Pro Capture, Focus Stacking a Starry Sky AF. Novinkou je režim vertikálneho videa a funkcia web kamery. 4K video môžem mať teraz neobmedzenú dĺžku a je možné snímať ho aj s OM-Log. Nechýbajú obľúbené režimy Live Composite, Live Bulb/Time a množstvo scénických režimov a obrazových efektov.
Stručná špecifikácia
- Telo odolné voči poveternostným vplyvom s krytím IP53
- 20,4 Mpx snímač Four Thirds
- Procesor TruePic IX
- Stabilizácia obrazu až 7,5 EV
- 121-bodový hybridný systém automatického zaostrovania
- 50 Mpx Hi-Res Shot
- Sériové snímanie 10 obr./s. s AF-C, 30 obr./s. s elektronickou uzávierkou
- OM-Log400, Flat profil
- 4K video bez časového obmedzenia
- OLED hľadáčik s 2,36 miliónmi bodov a obnovovacou frekvenciou 60 fps
- 3” otočný displej, 1 037 000 bodov
- USB nabíjanie vo fotoaparáte (micro-USB)
- Rýchlosť mechanickej uzávierky 1/8000 s
- UVC/UAC USB web video
- 1x SD UHS II slot
- Vstup pre mikrofón
- WiFi, BT
- Batéria: BLS‑50
- Rozmery: 125,3×85,2×4937 mm
- Hmotnosť: 366gramov (len telo)
https://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/om_5/index.html
Fotoaparát v praxi
Na OM-5 nie je nič, čo by som nepoznal. Žiadne prekvapenie, len mix predchádzajúcich modelov. A tak od začiatku sme boli dôverný kamaráti. Akoby som ani nefotil novým modelom, čo sa týka ovládania. Zmeny sú predovšetkým softvérové a aj tie neboli pre mňa neznáme, poznám ich z oných modelov.
Zaostrovanie využíva fázovou detekciu i vyhodnotenie kontrastu. Fotoaparát je preto vhodný aj na kčné fotografovanie. Veď sníma rýchlosťou až 30 obr./s. Zaostrovanie je rovnaké ako u OM-1 Mark III. Detekcia tváre a očí funguje dobre, nie však výborne. Chýba tu aj detekcia zvierat a ďalších objektov. Na to si asi budeme musieť počkať, kým nepríde nástupca s vrstveným snímačom.
Hľadáčik je pre mňa sklamaním, fotoaparát tejto triedy by mal mať lepší, s vyšším rozlíšením. Otočný displej je v poriadku, jeho polohovateľnosť som ocenil pri fotografovaní rastlín a húb.
Batéria, podľa CIPA, výdrž len 310 záberov. Prax je ale optimistickejšia, nie je problém urobiť cez 600 záberov na jedno nabitie. OM-5 má starý USB konektor bez podpory Power Delivery. USB-C je dnes štandardom a mal by ho mať aj tento prístroj.
Menu fotoaparátu je staršie, to vylepšené nájdete stále len v OM-1.
S OM SYSTEM OM-5 na Liptove
Taký víkendový výlet do krajiny je to, na čo je fotoaparát predurčený. Kompaktné, dobre vybavené telo stačilo doplniť o vhodné objektívy, kvalitné ale kompaktné. Mohol som si vybrať môj obľúbený M.Zuiko 12-100/4 IS PRO, ale chcel som o niečo väčší rozsah a aj vyskúšať viacero objektívov. A tak som si vybral svätú F4 trojicu: M.Zuiko 8-25/4, M.Zuiko 12-45/4 PRO a M.Zuiko 40-150/4 PRO. O všetkých viem, že sú výborné. Spolu pokrývajú rozsah 8-150 mm, plnoformátový ekvivalent 16-300 mm.
Na Liptov chodím sa partiou už roky. Zo začiatku s Nikonom, veľkými objektívmi a nepostrádateľným statívom. Aj ostatní z partie mali zrkadlovky. O niekoľko rokov sme všetci fotili Olympusmi, bez statívu, jednoducho naľahko.
Stabilizácia obrazu pomáha aj pri fotografovaní panorámy z ruky.
Vďaka vylepšenej stabilizácii obrazu je ešte o niečo menej dôvodov, prečo používať statív. Tým vás od neho nechcem odradzovať, keď chcete byť perfekcionalisti, statív používajte. Moje lenivejšie ja je ale vďačné pokroku v stabilizácii obrazu. Nevedel som, či bude LIghtroom podporovať nový model a tak som nastavil súčasné snímanie do JPG+RAW. Už v minulosti sa mi osvedčilo použiť funkciu Color Creator, ktorá vylepšuje farby jesene. Lightroom prekvapujúco OM-5 poznal ešte pred jeho oficiálnym predstavením. Aj to svedčí o tom, že je vňom použitý známy hardvér.
https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/olympus-colour-creator-a-farby-jesene/
Z nových a vylepšených funkcii som využil vylepšenú stabilizáciu obrazu, Live ND a Hi-Res Shot z ruky. Live ND je funkcia simulácie použitia ND filtra pri fotografovaní pohybu. Vyslúšal som ju pri fotografovaní potoka. vďaka účinnej stabilizácii obrazu som mohol fotografovať bez statívu. OM-5 ponúka Live ND od 2 do 16 EV.
Live ND som použil pri fotografovaní potoka. Čas 1/8 sekundy.
Hi-Res z ruky funguje veľmi dobre, rovnako ako u OM-1. Z ruky má rozlíšenie 50 Mpx, zo statívu až 80 Mpx.
Hi-Res z ruky, čas 1/125 sekundy, rozlíšenie 50 Mpx.
Vďaka výberu objektívu som po Liptove chodil naľahko. Mal som so sebou tú najmenšiu tašku pre fotoaparát s tromi objektívmi a občas som mal pocit, že mi z nej niekto niečo ukradol. Práve na výlete fotograf ocení vyýhody M4/3 systému a portfólia OM System/Olympus.
Obrazová kvalita
Táto časť je tu úplne zbytočná, fotoaparát neprekonáva potenciál E-M1 Mark III, z ktorého má implantované črevá a ktorého potenciál dobre poznáme. Tu vás odkážem na moje recenzie:
https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/olympus-om-d-e-m1-mark-iii1/
https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/olympus-om-d-e-m1-mark-iii2/
Plusy
- Certifikácia IP53
- Hybridné zaostrovanie
- Osvedčená ergonómia
- Kompatibilita so starším príslušenstvom
- Vylepšená stabilizácia obrazu
- Vylepšené čistenie snímača
- Live ND
- Otočný displej
- Hi-Res shot z ruky
- Starry AF
- AF Target
- Focus Stacking
- Pro Capture
- 10/30 obr./s.
- OM-Log
- Vertikálne video a funkcia web kamery
Mínusy
- Priemerný hľadáčik
- Nemá USB-C konektor s podporou Power Delivery
- Nemá Joystick
- Chýba nový formát HEIF
- Nemá AI detekciu zvierat a objektov
- Staré menu
Záver
Hardvérom a niektorými funkciami sa fotoaparát blíži E-M1 Mark III. OM-5 je sympatický fotoaparát pre pokročilého amatérskeho užívateľa, ktorý chce dobre vybavený fotoaparát s ktorým môže cestovať, alebo ho stále nosiť so sebou, bez toho aby ho zbytočne zaťažoval. Vydrží aj horšie poveternostné podmienky. Nové a vylepšené funkcie sú dobre využiteľné. Na Liptove som využil Live ND aj Hi-Res shot z ruky.
Významné je vylepšenie videa. To OM-5 posúva smerom k hybridným prístrojom, pre fotografov aj videomakerov a vlogerov. Náročnejší využijú nielen 4K rozlíšenie ale aj OM-Log s väčším dynamickým rozsahom a možnosťou colorgradingu. Tí, čo publikujú na sociálnych sieťach využijú režim vertikálneho videa, ktoré netreba softvérovo otáčať a funkciu webkamery.
A teraz mínusy. Nečakal som, že by OM-5 mal mať vrstvený snímač. A ani nemá. Táto drahá technológia je zatiaľ vyhradená vrcholným modelom a platí to pre všetky značky. Od OM-5 som očakával vylepšený hľadáčik (aspoň 3,6 Mpx) a menu ako u OM-1, ako aj lepšiu batériu a USB-C s podporou PD. Sklamaný som aj starým vertikálnym menu, hoci má malé vylepšenie v podobe ľahko konfigurovateľného vlastného podmenu. Prijal by som aj nejaké nové umelecké efekty. Nemá detekciu zvierat a objektov, ktorá by posunula zaostrovanie o stupeň vyššie.
Fotoaparát útočí na konkurenčné modely Fujifilm X-S10, Nikon Z50/Zfc, či Canon EOS R10. Fuji je rovnocenným súperom. Canon EOS R10 som mal krátko v ruke a je horšie vybavený a hlavne pomalý. Nikon Z50 je slušný konkurent, ale bez stabilizácie obrazu, ktorú nemá ani retro Zfc. Všetci týto konkurenti nemajú utesnenú konštrukciu. OM-5 je najlepšie vybavený, ale pre niekoho bude stále hendikepom menší M4/3 snímač. Ja mám päťkový rad rád a jeho obrazový potenciál mi postačuje. Jeho prednosti dobre kompenzujú tento menší hendikep.