A je to tu, som živnostník. Niečo, čomu som sa chcel vyhnúť. Vždy som pracoval v niekoho firme, pravidelne dostával plat, nemusel som myslieť na to, či budem mať na účty. Pohodlíčko. Pre mňa je živnosť nočnou morou. Neznášam byrokraciu, papierovačky, úrady. O pár mesiacov oslávim päťdesiatku a v tomto veku sa mi vážne nech začínať odznovu. Čo sa dá ale robiť? Pred pár mesiacmi som začal študovať všetky možné materiáli o tom, čo živnosť obnáša. Všetko si píšem a možno o pár mesiacov, pokiaľ zistím, že som nikde neurobil chybu, napíšem článok, ako je to začať živnostníčiť ako fotograf.

Mojou prvou fotografickou zákazkou bolo fotografovať podujatie Saxophobia. Sú to čisto dokumentárne fotografie. Fotil som pre klienta, ktorého poznám. Vybral si ma, na základe fotografii s predchádzajúcich akcii, kde som ale fotil len pre svoju radosť. Je to úplne iná skúsenosť, keď viete, že musíte fotografovať na objednávku. Odfotil som všetko, čo som mal? Som pripravený na to, keby zlyhala technika? Pre istotu som mal tri fotoaparáty, aspoň som nemusel meniť objektívy. 

Podujatie: Saxophobia

Klient: Spoločnosť priateľov dobrej hudby, https://www.facebook.com/saxophobiaBA

Použitá technika: Olympus OM.D E-M1 Mark III, OM-D E-M1 Mark II, OM-D E.M5 Mark III, M.Zuiko 8-25/4 PRO, M.Zuiko 45/1,2 PRO, M.Zuiko 40-150/2,8 PRO