Ak budete mať výlet do Prahy a páčia sa vá medúzy, navštívte Svět medúz v OC Arkády Pankrác. Môžete vidieť 10 tisíc medúz rôznych druhov, tvarov a veľkostí v 38 akváriách.

Svět medúz je doplnený audiovizuálnymi efektami a pre deti je pripravené interaktívne akvárium a detský kútik. Ohromí vás najväčšie akvárium v tvaru gule, ktoré se uchádza o zápis do Guinnesovej knihy rekordov. Súčasťou Světa medúz je aj bistro.

A teraz k prekatickým radám. Meduzárium sa nachádza na streche OC Arkády Pankrác. Odporúčam pozorne sledovať šípky, inak ho budete hľadať dlhšie. Parkovanie je na dve hodiny zdarma, to stačí na to ,a  ste si meduzárium prezreli  čo to pofotili. Fotografovanie je v cene vstupného. Všetko dôležité sa dozviete na stránkach meduzária.

https://www.arkady-pankrac.cz/sluzby/svet-meduz-s19753/

Fotografovanie

Meduzárium nie je až tak veľké, akoby ste podľa informácii na internete očakávali. Väčšina medúz je na fotenie veľmi malá. Tie veľké ale stoja za to. Nie je dôležitá kvantita, ale že si domov môžete odniesť pár záberov krásnych veľkých medúz.

Osvietenie akvárií je skromné a dôkladne preverí vašu techniku. Pokiaľ nemáte svetelné objektívy, budete musieť použiť vysokú citlivosť ISO. Odporúčam fotografovať skôr z odstupu dlhším objektívom, je to priaznivejšie pre hĺbku ostrosti. Medúzy sa pomaly vznášajú v prúdoch, extrémne krátke časy nepotrebujete. Dôležité je pracovať s expozíciou. Väčšina medúz je na tmavom pozadí, ktoré výrazne vplýva na výsledky merania expozície. Ja som používal korekciu aj viac ako -2EV.

Fotografoval som so stredoformátovou bezzrkadlovkou Fujifilm a MFT bezzrkadlovkou Olympus. V tomto prípade sa lepšie osvedčil Olympus, pretože som mal svetelnejší objektív a špičkovú stabilizáciu obrazu, mohol som fotografovať na základnej citlivosti ISO 200. U Fuji som musel použiť ISO 8000 až 12 800 a to aj u tak špičkového fotoaparátu znamená zašumené fotografie. Vďaka 50 Mpx rozlíšeniu sa ale dali fotografie dobre odšumiť.

Pripraviť sa musíte na retušovanie nečistôt, ktoré plavú vo vode, alebo sú na skle akvárií.

Na fotenie vo Světe medúz vám stačí hodinka. Návštevu môžete spojiť s výletom do historického centra, alebo do Zoologickej záhrady, či technického múzea.

Použitá technika:

  • Fujifilm GFX 50S, GF 110/2
  • Olympus OM-D E-M5 Mark III, M.Zuiko 45/1,02 PRO