Na Sandberg za včelárikmi chodím s Olympusom, ktorý vďaka dvojnásobnému faktoru orezu, má lepšie priblíženie ako fotoaparáty s väčším snímačom. Dostať sa na 1200 mm nie je s fullframom nič jednoduché. Ste radi, ak sa dostanete na 500-600 mm. To je oproti 1200 mm len štvrtinové priblíženie (fotografia má dva rozmery). Na Sandbergu nemáte šancu nafotiť s 500-600 mm včelárika na celý formát záberu.
Ja som ale v rovnaký deň, ako s Olympusom vyskúšal aj plnoformátovú zostavu. Nedávno som testoval tri nové objektívy s bajonetom Canon RF a mal som tak k dispozícii špičkovú FF bezzrkadlovku EOS R5. Ale aký objektív dať na ňu, aby som nemal na fotkách blchy, ale poriadne veľkých včelárikov. To najdlšie sklo, čo Canon aktuálne má, je trochu zvláštny objektív RF 800/11 IS STM. 800 mm je na plný formát riadne delo, ale čo ta svetelnosť F11?
Canon RF 800/11 IS STM patrí do amatérskej triedy a je tak trochu pokusom Canonu, poskytnúť fotografom cenovo dostupný superteleobjektív. To sa odrazilo na zlej svetelnosti a plastovej konštrukcii. Aj keď je objektív veľký, je prekvapujúco ľahký. Pred fotením je potrebné ho odomknúť a tubus dopredu. Aj keď to nie je zrkadlový objektív, nedá sa pricloniť, fotografujete stále na clone f/11. Pravdu povediac, kto by clonil už tak tmavý objektív?
Keby ste pred niekoľkými rokmi predom mňa dali tento objektív, vysmial by som sa vám. Také parametre mali lacné nepoužiteľné “rúry” z internetového obchodu. Na zrkadlovke by taký objektív ani automaticky nezaostroval, hľadáčik by bol tak tmavý, že by ste takmer nič nevideli a bez stabilizácie by ste boli odkázaný trvale na statív. Kvôli zlej svetelnosti by ste aj vtedy museli používať vyššiu citlivosť, čo znamená viac šumu. Technika sa ale neustále vyvíja. Vďaka pokroku sa dá vyrobiť a používať takýto objektív s oveľa menším kompromisom, akoby ste očakávali. Skonštruovať takýto objektív nie je až tak ťažké, iné je ale urobiť ho použiteľný. Že sa dá takýmto objektívom v pohode fotografovať, umožnila bezzrkadlová konštrukcia fotoaparátov. EVF hľadáčik zosilní obraz tak, že vôbec neviete, že používate objektív z nízkou svetelnosťou. Zaostrovanie je tak citlivé, že funguje, u zrkadlovky by nefungovalo. ďalej je tu vylepšená stabilizácia, ktorá umožňuje snímať aj z ruky. Kvalitnejšie snímače zase umožňujú nastaviť na fotoaparáte vyššie ISO a miera šumu sa pri tom zvýši len málo. Vo výsledku je takýto objektív normálne použiteľný.
800 mm je slušné priblíženie, ale na včelárikov potrebujem viac. Využil som vysoké rozlíšenie fotoaparátu EOS R5 a nastavil ho do režimu orezu na formát APS-C (1,6x), čím som získal ekvivalent 1280 mm! Canon EOS R5 má detekciu zvierat, s detekciou zaostrovania na oko, podobne ako Olympus OM-D E-M1X. A funguje dobre.
Počas fotografovania som nemal pocit, že fotím s tak málo svetelným objektívom. Vlastne som to vôbec neregistroval a užíval si fotenie. My fotografi i budeme musieť zvykať na to, že čo v minulosti bolo nepoužiteľné, dnes funguje dobre. Dôkazom sú fotografie, s ktorými som spokojný.