Niekoľko kolónií včelárikov hniezdi na Sandbergu, ktorý je súčasťou Devínskej Kobyly. Domov si našli v dierach pieskovcovej steny, ktorá je pozostatkom treťohorného mora. Lokalita je známa svojou faunou i flórou a výskytom skamenelín. Je odtiaľ krásny výhľad na povodie rieky Moravy s hradom Devín a zámkom Hof, ktorý sa nachádza v neďalekom Rakúsku.

Aj s ďalekohľadom budete mať problém ich uvidieť aspoň takto.

Na Sandbergu hniezdia včeláriky zlaté. Wikipédia charakterizuje včelárika takto: “Včelárik zlatý meria 27 – 29 cm s rozpätím krídel 44 – 49 cm a váži okolo 60 g. Pestré farby, dlhý ohnutý zobák a predĺžené stredné chvostové perá, sú najdôležitejšie poznávacie znaky. Na chrbtovej strane má gaštanovočervené a sírovožlté farby, chvost je modrozelený. Čelo je biele, oči červené v čiernej uzdičke, ktorá sa tiahne aj na krk a hrdlo a uzatvára žiarivo zlatožlto zafarbenú oblasť pod zobákom. Brušnú stranu má sýto modrozelenú. Samica je ako samec, iba matnejšia. Mláďatá majú chrbát zelený a nemajú tak výrazne predĺžené stredné chvostové perá.”

Včelárikovia sú nádherne sfarbení.

Najväčšia kolónia je doslova pár metrov od turistického chodníka. Nemôžete si ich preto nevšimnúť a to aj vďaka všade prítomnému štebotaniu. Sú však plachí a ak sa príliš priblížite, odletia preč a nevrátia sa, kým sa dostatočne nevzdialite. Na prieskum posielajú hliadku, či ste ešte tam, takže nejaké maskovanie za kríkom, či nehybnosť vám nepomôžu. 

Ak chcete odfotografovať včelárika tak, aby zaberal celú plochu fotografie, musíte mať veľmi výkonný teleobjektív a byť od neho len pár metrov. Keď som fotografoval plnoformátovým Nikonom, mal som maximálne ohnisko 400 mm. To je málo. Aj 600 mm v DX režime bolo stále málo. Až keď som prešiel na Olympus, rapídne sa zvýšili moje šance na úspech. Menší snímač s dvojnásobným faktorom orezu je tu veľkou výhodou. I menšie rozmery, nižšia hmotnosť a najlepšia stabilizácia obrazu na svete. K dispozícii mám 300 mm objektív, ktorý je ekvivalentom 600 mm plnoformátového objektívu. Výborne funguje aj s telekonvertorom, s ktorým poskytuje ekvivalentnú ohniskovú dĺžku 1200 mm! A udržíte aj dlhé časy. Raz som nafotil s touto zostavou Mesiac časom 1/8 sekundy. To je pri plnoformátovom, ale aj APS-C systéme nemysliteľné.

Moje najobľúbenejšie miesto, agát hneď pri cestičke. Na takýto detail potrebujte výkonný teleobjektív.


Včelárikovia sa radi združujú.

Špeciálnou funkciou, ktorú pri niektorých typoch záberu využívam je Pro Capture. Fotoaparát priebežne ukladá zábery do medzipamäte a v momente stlačenia spúšte, uloží zábery, ktoré sa zaznamenali pred niekoľkými desatinami sekúnd i krátko po stlačení spúšte. Pár desatiniek stačí na to, aby ste s veľkou pravdepodobnosťou zachytili krátky akčný okamih, napr. odlet alebo prílet včelárika. Dupľovane, ak môžete fotografovať frekvenciou až 60 obr./s. a to do formátu RAW.

Funkcia Pro Capture je pri fotení pohybu veľmi užitočná. Dramaticky zvyšuje šancu na úspech.